Bourns Inc. PM5022S-150M
PM5022S-150M picture photo
Mfg. Part Number
PM5022S-150M
Brief Description
FIXED IND 15UH 3.4A 48 MOHM SMD
Datasheet Download
PM5022S-150M.pdf
Availability of PM5022S-150M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM5022S-150M Order Process
Ship out your order
Specifications of PM5022S-150M
Internal Part NumberEIS-PM5022S-150M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyFixed Inductors
SeriesPM5022S
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating3.4A
Current - Saturation7A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)48 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.732" L x 0.602" W (18.60mm x 15.30mm)
Height - Seated (Max)0.299" (7.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM5022S-150M
Related LinksPM5022, PM5022S-150M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM5022S-150M Details Description
Related parts for PM5022S-150M
AC/DC CONVERTER 12V 15W datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ7 M32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 1.3A SOT563F datasheet.pdf
BOARD EVAL HT TRIACS/ST7LITE1B datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24.576MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT SKT datasheet.pdf