Powerex Inc. PM50B6LB060
PM50B6LB060 picture photo
Mfg. Part Number
PM50B6LB060
Manufacturer
Product Category
Power Drivers - Modules
Brief Description
MOD PV-IPM H-BRDG/2CHOP 600V 50A
Datasheet Download
PM50B6LB060.pdf
Availability of PM50B6LB060
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM50B6LB060 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM50B6LB060
Internal Part NumberEIS-PM50B6LB060
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyPower Drivers - Modules
SeriesIntellimod™
TypeIGBT
ConfigurationH-Bridge
Current50A
Voltage600V
Voltage - Isolation2500VDC
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM50B6LB060
Related LinksPM50B, PM50B6LB060 Datasheet, Powerex Inc. Distributor
PM50B6LB060 Details Description
Related parts for PM50B6LB060
CONN TERM BLOCK PCB 30POS OR datasheet.pdf
CONN RECPT 14POS R/A TIN TAB datasheet.pdf
ADAPTER 128-TQFP ISPMACH 4128 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 355MA 2.7 OHM SMD datasheet.pdf
20WB SINGLE DIP RA PLUG HSG ASSY datasheet.pdf
5 VDC BRUSHLESS FAN datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf