Powerex Inc. PM50B6LB060
PM50B6LB060 picture photo
Mfg. Part Number
PM50B6LB060
Manufacturer
Product Category
Power Drivers - Modules
Brief Description
MOD PV-IPM H-BRDG/2CHOP 600V 50A
Datasheet Download
PM50B6LB060.pdf
Availability of PM50B6LB060
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM50B6LB060 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM50B6LB060
Internal Part NumberEIS-PM50B6LB060
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyPower Drivers - Modules
SeriesIntellimod™
TypeIGBT
ConfigurationH-Bridge
Current50A
Voltage600V
Voltage - Isolation2500VDC
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM50B6LB060
Related LinksPM50B, PM50B6LB060 Datasheet, Powerex Inc. Distributor
PM50B6LB060 Details Description
Related parts for PM50B6LB060
IC MONITOR SUPPLY 4.6V TO92-3 datasheet.pdf
SEALING BOOT FOR ROCKER SWITCH datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 2.2K OHM 20SOIC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
POWER DIVIDER 3WAY 2GHZ-6GHZ datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
SR BTS PC 58 4 ASY C datasheet.pdf
IC SDRAM 512M 133MHZ 90BGA datasheet.pdf