Powerex Inc. PM50RLA060
PM50RLA060 picture photo
Mfg. Part Number
PM50RLA060
Manufacturer
Product Category
Power Drivers - Modules
Brief Description
MOD IPM L-SER 7PAC 600V 50A
Datasheet Download
PM50RLA060.pdf
Availability of PM50RLA060
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM50RLA060 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM50RLA060
Internal Part NumberEIS-PM50RLA060
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyPower Drivers - Modules
SeriesIntellimod™
TypeIGBT
Configuration3 Phase
Current50A
Voltage600V
Voltage - Isolation2500VDC
Package / CaseModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM50RLA060
Related LinksPM50R, PM50RLA060 Datasheet, Powerex Inc. Distributor
PM50RLA060 Details Description
Related parts for PM50RLA060
TERM BLOCK PLUG 21POS 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 1.5A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 9/16-18 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
Crystal 48.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 1.63A 54 MOHM TH datasheet.pdf
HAR-BUS HM POWER 4P MALE MSML PL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS datasheet.pdf