Powerex Inc. PM50RVA120
PM50RVA120 picture photo
Mfg. Part Number
PM50RVA120
Brief Description
MOD IPM 7PAC 1200V 50A
Datasheet Download
PM50RVA120.pdf
Availability of PM50RVA120
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM50RVA120 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM50RVA120
Internal Part NumberEIS-PM50RVA120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Configuration3 Phase
Current50A
Voltage1200V
Voltage - Isolation2500Vrms
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM50RVA120
Related LinksPM50R, PM50RVA120 Datasheet, Powerex Inc. Distributor
PM50RVA120 Details Description
Related parts for PM50RVA120
FUSE HLDR CART 250V 15A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 35MA 1.55 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
KIT CAP RADIAL NHG SER 160 PCS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SMART HOUSE INFRA RED datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD DIN 15W datasheet.pdf