Bivar, Inc. PM53-BCW12.0CC
PM53-BCW12.0CC picture photo
Mfg. Part Number
PM53-BCW12.0CC
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
INDICATOR LED GREEN/RED PNL MNT
Datasheet Download
PM53-BCW12.0CC.pdf
Availability of PM53-BCW12.0CC
QUANTITY
PM53-BCW12.0CC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM53-BCW12.0CC
Internal Part NumberEIS-PM53-BCW12.0CC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPM5 LED Assembly
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesPM53
TypeLED
Lamp ColorGreen, Red
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage2.1V Green, 2V Red
Current30mA Green, 30mA Red
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.25" (6.35mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating-
Wavelength - Peak568nm Green, 625nm Red
Viewing Angle40°
Termination StyleWire Leads - 12" (304.80mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM53-BCW12.0CC
Related LinksPM53-BC, PM53-BCW12.0CC Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
PM53-BCW12.0CC Details Description
Related parts for PM53-BCW12.0CC
REG SW 9V 5A HORZ datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% 1210 datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 20NS 100TQFP datasheet.pdf
COUPLER I TYPE 12.8GHZ 20DB datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
DEV TOOL EZDSP USB C5502 datasheet.pdf
CONN 5MM TERMINAL BLOCK 3POS datasheet.pdf