Bivar, Inc. PM53-BCW12.5
PM53-BCW12.5 picture photo
Mfg. Part Number
PM53-BCW12.5
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PNL MNT GREEN, RED W/WIRE 12.5"
Datasheet Download
PM53-BCW12.5.pdf
Availability of PM53-BCW12.5
QUANTITY
PM53-BCW12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM53-BCW12.5
Internal Part NumberEIS-PM53-BCW12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesPM53
TypeLED
Lamp ColorGreen, Red
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage2.1V Green, 2V Red
Current30mA Green, 30mA Red
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.25" (6.35mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating35mcd Green, 35mcd Red
Wavelength - Peak568nm Green, 625nm Red
Viewing Angle40°
Termination StyleWire Leads - 12.5" (317.50mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM53-BCW12.5
Related LinksPM53-B, PM53-BCW12.5 Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
PM53-BCW12.5 Details Description
Related parts for PM53-BCW12.5
CONN HEADR BRKWAY .100 25POS R/A datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 330K OHM 0606 datasheet.pdf
IC RS-232 DRVR/RCVR MLTPL 20SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 26POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 0.806 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
CONN MALE STR 4POS M12 8 MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 236MA 850 MOHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 3W datasheet.pdf