Bivar, Inc. PM53-BCW12.5
PM53-BCW12.5 picture photo
Mfg. Part Number
PM53-BCW12.5
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PNL MNT GREEN, RED W/WIRE 12.5"
Datasheet Download
PM53-BCW12.5.pdf
Availability of PM53-BCW12.5
QUANTITY
PM53-BCW12.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM53-BCW12.5
Internal Part NumberEIS-PM53-BCW12.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesPM53
TypeLED
Lamp ColorGreen, Red
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage2.1V Green, 2V Red
Current30mA Green, 30mA Red
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.25" (6.35mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating35mcd Green, 35mcd Red
Wavelength - Peak568nm Green, 625nm Red
Viewing Angle40°
Termination StyleWire Leads - 12.5" (317.50mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM53-BCW12.5
Related LinksPM53-B, PM53-BCW12.5 Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
PM53-BCW12.5 Details Description
Related parts for PM53-BCW12.5
SIDACTOR BI 170V 150A TO-92 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 5 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE SOT23 datasheet.pdf
RES 698 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FEED-THROUGH MODULAR TERM BLOCK datasheet.pdf
IC PWM PWR DRVR HI-EFF 32HTSSOP datasheet.pdf
TTM430 300 DPI THERMAL PRINTER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf