Bourns Inc. PM54-120M-RC
PM54-120M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM54-120M-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 1.4A 120 MOHM SMD
Datasheet Download
PM54-120M-RC.pdf
Availability of PM54-120M-RC
QUANTITY
PM54-120M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM54-120M-RC
Internal Part NumberEIS-PM54-120M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationPM54 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM54
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating1.4A
Current - Saturation1.9A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm
Q @ Freq30 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant22MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM54-120M-RC
Related LinksPM54-1, PM54-120M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM54-120M-RC Details Description
Related parts for PM54-120M-RC
IC RESET MONITOR 4.12V SOT23B-3 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 90MA 1.74 OHM datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 10% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
IC VOLT REG MULTIPHASE 40QFN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf