Bourns Inc. PM54-151K-RC
PM54-151K-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM54-151K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 400MA 1.1 OHM
Datasheet Download
PM54-151K-RC.pdf
Availability of PM54-151K-RC
QUANTITY
PM54-151K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM54-151K-RC
Internal Part NumberEIS-PM54-151K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationPM54 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM54
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating400mA
Current - Saturation540mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm
Q @ Freq20 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.228" L x 0.228" W (5.80mm x 5.80mm)
Height - Seated (Max)0.189" (4.80mm)