Bivar, Inc. PM5PGDW12.0
PM5PGDW12.0 picture photo
Mfg. Part Number
PM5PGDW12.0
Manufacturer
Product Category
Panel Indicators, Pilot Lights
Brief Description
PNL MNT W/ WIRE 568NM 25MCD GRN
Datasheet Download
PM5PGDW12.0.pdf
Availability of PM5PGDW12.0
QUANTITY
PM5PGDW12.0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PM5PGDW12.0
Internal Part NumberEIS-PM5PGDW12.0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelPM5xxWxx.x.igs
Standard Package100
Category Optoelectronics
FamilyPanel Indicators, Pilot Lights
SeriesPM5
TypeLED
Lamp ColorGreen
Lens ColorGreen
Lens TransparencyDiffused
RatingsVf (Typ), If (Max)
Voltage2.2V
Current30mA
Panel Cutout ShapeRound
Panel Cutout Dimensions0.25" (6.35mm)
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 5mm (T-1 3/4)
Millicandela Rating10mcd
Wavelength - Peak555nm
Viewing Angle45°
Termination StyleWire Leads - 12" (304.80mm)
Ingress Protection-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM5PGDW12.0
Related LinksPM5PG, PM5PGDW12.0 Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
PM5PGDW12.0 Details Description
Related parts for PM5PGDW12.0
RES SMD 442 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.6 OHM 0804 datasheet.pdf
CER RESONATOR 6MHZ SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf