Bourns Inc. PM638S-560-RC
PM638S-560-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM638S-560-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 56UH 850MA 202 MOHM
Datasheet Download
PM638S-560-RC.pdf
Availability of PM638S-560-RC
QUANTITY
PM638S-560-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM638S-560-RC
Internal Part NumberEIS-PM638S-560-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM638S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance56µH
Tolerance±30%
Current Rating850mA
Current - Saturation900mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)202 mOhm Max
Q @ Freq8.2 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant8.8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.268" L x 0.268" W (6.80mm x 6.80mm)
Height - Seated (Max)0.158" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM638S-560-RC
Related LinksPM638S, PM638S-560-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM638S-560-RC Details Description
Related parts for PM638S-560-RC
RES ARRAY 4 RES 30 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 43V SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf