Bourns Inc. PM7032S-3R3M
PM7032S-3R3M picture photo
Mfg. Part Number
PM7032S-3R3M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 2.2A 28 MOHM SMD
Datasheet Download
PM7032S-3R3M.pdf
Availability of PM7032S-3R3M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM7032S-3R3M Order Process
Ship out your order
Specifications of PM7032S-3R3M
Internal Part NumberEIS-PM7032S-3R3M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM7032S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating2.2A
Current - Saturation1.9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)28 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.276" L x 0.276" W (7.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.134" (3.40mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM7032S-3R3M
Related LinksPM7032, PM7032S-3R3M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM7032S-3R3M Details Description
Related parts for PM7032S-3R3M
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMA datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 16A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 13 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG RED 1000' datasheet.pdf
IC FPS HALF BRIDGE RES CONV 9SIP datasheet.pdf
POT 5K OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf