Bourns Inc. PM74S-121M
PM74S-121M picture photo
Mfg. Part Number
PM74S-121M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 120UH 490MA 680 MOHM
Datasheet Download
PM74S-121M.pdf
Availability of PM74S-121M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM74S-121M Order Process
Ship out your order
Specifications of PM74S-121M
Internal Part NumberEIS-PM74S-121M
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM74S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance120µH
Tolerance-15%, +20%
Current Rating490mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)680 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant7MHz
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.193" (4.90mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM74S-121M
Related LinksPM74S, PM74S-121M Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM74S-121M Details Description
Related parts for PM74S-121M
CONN HEADER 8POS .050 VERT GOLD datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 1.2KV TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 4.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RING INSULKRIMP (BB-218-56X) datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.02 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf