Bourns Inc. PM74SB-120M-RC
PM74SB-120M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM74SB-120M-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 12UH 1.57A 70 MOHM SMD
Datasheet Download
PM74SB-120M-RC.pdf
Availability of PM74SB-120M-RC
QUANTITY
PM74SB-120M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM74SB-120M-RC
Internal Part NumberEIS-PM74SB-120M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM74SB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±20%
Current Rating1.57A
Current - Saturation1.9A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)70 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant25MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.193" (4.90mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM74SB-120M-RC
Related LinksPM74SB-, PM74SB-120M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM74SB-120M-RC Details Description
Related parts for PM74SB-120M-RC
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 11POS 2.5MM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
1447B163 W/CANADA SPPLIED LABEL datasheet.pdf
IC VOICE DAA GCI/PCM/SPI 16SOIC datasheet.pdf
DIN CONNECTOR 50 POS TH datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS CABLE SKT datasheet.pdf
1.25MM M/M 20POS 32AWG 150MM datasheet.pdf