Bourns Inc. PM74SB-151K-RC
PM74SB-151K-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM74SB-151K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 440MA 940 MOHM
Datasheet Download
PM74SB-151K-RC.pdf
Availability of PM74SB-151K-RC
QUANTITY
PM74SB-151K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM74SB-151K-RC
Internal Part NumberEIS-PM74SB-151K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM74SB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance150µH
Tolerance±10%
Current Rating440mA
Current - Saturation560mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)940 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant6MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.276" W (7.80mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.193" (4.90mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM74SB-151K-RC
Related LinksPM74SB-, PM74SB-151K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM74SB-151K-RC Details Description
Related parts for PM74SB-151K-RC
FUSE BRD MNT 5A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
SPEAKER 8 OHMS 2W 34X34MM datasheet.pdf
CONN FPC VERT 18POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 390 OHM 5% 300W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 200NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf