Bourns Inc. PM75-271K
PM75-271K picture photo
Mfg. Part Number
PM75-271K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 270UH 420MA 1.11 OHM
Datasheet Download
PM75-271K.pdf
Availability of PM75-271K
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM75-271K Order Process
Ship out your order
Specifications of PM75-271K
Internal Part NumberEIS-PM75-271K
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM75
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance270µH
Tolerance±10%
Current Rating420mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.11 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant4MHz
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
Height - Seated (Max)0.209" (5.30mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM75-271K
Related LinksPM75, PM75-271K Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM75-271K Details Description
Related parts for PM75-271K
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 14W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 1/4" datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.98 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf