Delta Electronics PMC-05V050W1AA
PMC-05V050W1AA picture photo
Mfg. Part Number
PMC-05V050W1AA
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 50W
Datasheet Download
PMC-05V050W1AA.pdf
Availability of PMC-05V050W1AA
QUANTITY
PMC-05V050W1AA Order Process
Ship out your order
Specifications of PMC-05V050W1AA
Internal Part NumberEIS-PMC-05V050W1AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPMC-05V050W1Ax CB Test Cert
PMC-05V050W1Ax EC Declaration of Conformity
PMC-05V050W1xx SIQ Cert
Standard Power Supplies UL Cert
Featured ProductPower Management Solutions
3D ModelPMC-05V050W1AA.stp
2D DrawingPMC-05V050W1AA.dxf
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPMC
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)50W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency79%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.04" L x 3.82" W x 1.50" H (128.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCCC, CE, cURus
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMC-05V050W1AA
Related LinksPMC-05V, PMC-05V050W1AA Datasheet, Delta Electronics Distributor
PMC-05V050W1AA Details Description
Related parts for PMC-05V050W1AA
TERM BLOCK PCB 5POS 5.08MM BLACK datasheet.pdf
CONN RECPT 5POS .100 POLAR 30AU datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 15POS VERT 2MM T/H YLW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 20A 125V datasheet.pdf
TXRX ETH 10/100 SGL PORT 64-LQFP datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN SKT PLUG 18PIN SOLDER datasheet.pdf
TRANSMITTER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf