Delta Electronics PMC-12V060W1NA
PMC-12V060W1NA picture photo
Mfg. Part Number
PMC-12V060W1NA
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 60W
Datasheet Download
PMC-12V060W1NA.pdf
Availability of PMC-12V060W1NA
QUANTITY
PMC-12V060W1NA Order Process
Ship out your order
Specifications of PMC-12V060W1NA
Internal Part NumberEIS-PMC-12V060W1NA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPMC-12V0x0W1xx CB Test Cert
PMC-12V060W1Nx EC Declaration of Conformity
PMC-12V050W1xx TUV Cert
Standard Power Supplies UL Cert
3D ModelPMC-12V060W1NA.stp
2D DrawingPMC-12V060W1NA.dxf
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPMC
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)5A
Power (Watts)60W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency86%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.04" L x 3.82" W x 1.50" H (128.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CCC, CE, cURus, TUVgs
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMC-12V060W1NA
Related LinksPMC-12V, PMC-12V060W1NA Datasheet, Delta Electronics Distributor
PMC-12V060W1NA Details Description
Related parts for PMC-12V060W1NA
CONN RECEPT 11POS 24AWG MTA156 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 600W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
POS TRANS-XDCR JP/2 500/1.0% 1/8 datasheet.pdf
PULL SAFETY SW CABLE MAINTAIN datasheet.pdf
RES SMD 0.62 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 5 OHM 8W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 128POS .050 SMD datasheet.pdf
IC BUFFER ZDB PCIE 1:19 72-QFN datasheet.pdf
OSC MEMS 12.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf