Delta Electronics PMC-12V100W1AA
PMC-12V100W1AA picture photo
Mfg. Part Number
PMC-12V100W1AA
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 100W
Datasheet Download
PMC-12V100W1AA.pdf
Availability of PMC-12V100W1AA
QUANTITY
PMC-12V100W1AA Order Process
Ship out your order
Specifications of PMC-12V100W1AA
Internal Part NumberEIS-PMC-12V100W1AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPMC-12V100W1xx CB Test Cert
PMC-12V100W1xx EC Declaration of Conformity
PMC-12V100W1xx TUV Cert
Standard Power Supplies UL Cert
Product Training ModulesPMC Series: Panel Mount Power Supplies
Featured ProductPMC Series
Power Management Solutions
3D ModelPMC-12V100W1AA.stp
2D DrawingPMC-12V100W1AA.dxf
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPMC
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)8.33A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency84%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.22" L x 3.82" W x 1.50" H (158.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCCC, CE, cURus
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMC-12V100W1AA
Related LinksPMC-12V, PMC-12V100W1AA Datasheet, Delta Electronics Distributor
PMC-12V100W1AA Details Description
Related parts for PMC-12V100W1AA
IDC CABLE - MSD40K/MC40F/MCE40K datasheet.pdf
TVS DIODE 220VWM 373.8VC SMB datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Terminal Block datasheet.pdf
04P MTA156 PSTD CONN ASSY WHT datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 312MA 1.25 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
LENS SQ 1POS 25 X 25MM 8.6MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 50MA SC70 datasheet.pdf