Delta Electronics PMC-24V100W1AJ
PMC-24V100W1AJ picture photo
Mfg. Part Number
PMC-24V100W1AJ
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Datasheet Download
PMC-24V100W1AJ.pdf
Availability of PMC-24V100W1AJ
QUANTITY
PMC-24V100W1AJ Order Process
Ship out your order
Specifications of PMC-24V100W1AJ
Internal Part NumberEIS-PMC-24V100W1AJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPMC-24V100W1x CB Test Cert
PMC-24V100W1xx EC Declaration of Conformity
PMC-24V100W1xx Nemko Cert
Standard Power Supplies UL Cert
3D ModelPMC-24V100W1Ax.stp
2D DrawingPMC-24V100W1Ax.dxf
Standard Package20
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPMC
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency86%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.22" L x 3.82" W x 1.50" H (158.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE, CCC, cURus, TUV
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMC-24V100W1AJ
Related LinksPMC-24V, PMC-24V100W1AJ Datasheet, Delta Electronics Distributor
PMC-24V100W1AJ Details Description
Related parts for PMC-24V100W1AJ
XFRMR LAMINATED 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL DPST 16DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 6A 230V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
UM4230 UNIVERSAL CHRYS SPEC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
EVAL KIT FOR TMC5130 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
SIGMAFORM TUBING datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS SKT datasheet.pdf