Delta Electronics PMC-48V150W1BA
PMC-48V150W1BA picture photo
Mfg. Part Number
PMC-48V150W1BA
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 150W
Datasheet Download
PMC-48V150W1BA.pdf
Availability of PMC-48V150W1BA
QUANTITY
PMC-48V150W1BA Order Process
Ship out your order
Specifications of PMC-48V150W1BA
Internal Part NumberEIS-PMC-48V150W1BA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPMC-xxVI50WIBx CB Test Cert
PMC-48V150W1Bx EC Declaration of Conformity
PMC-xxV150W1Bx SIQ Cert
Standard Power Supplies UL Cert
Featured ProductPower Management Solutions
3D ModelPMC-48V150W1Bx.stp
2D DrawingPMC-48V150W1Bx.dxf
Standard Package1
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3.125A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency91%
Operating Temperature-20°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.01" L x 3.82" W x 1.50" H (178.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCCC, CE, cURus
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMC-48V150W1BA
Related LinksPMC-48V, PMC-48V150W1BA Datasheet, Delta Electronics Distributor
PMC-48V150W1BA Details Description
Related parts for PMC-48V150W1BA
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 504V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CARDEDGE 28POS .156 BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
QUICK CONN FOR SNGL ROW TERM BLK datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 600MA 660 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC R6 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.4KV 600A DO200 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf