Delta Electronics PMC-48V150W1BL
PMC-48V150W1BL picture photo
Mfg. Part Number
PMC-48V150W1BL
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 150W
Datasheet Download
PMC-48V150W1BL.pdf
Availability of PMC-48V150W1BL
QUANTITY
PMC-48V150W1BL Order Process
Ship out your order
Specifications of PMC-48V150W1BL
Internal Part NumberEIS-PMC-48V150W1BL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPMC-xxVI50WIBx CB Test Cert
PMC-48V150W1Bx EC Declaration of Conformity
PMC-xxV150W1Bx SIQ Cert
Standard Power Supplies UL Cert
3D ModelPMC-48V150W1Bx.stp
2D DrawingPMC-48V150W1Bx.dxf
Standard Package80
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3.125A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency91%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.01" L x 3.82" W x 1.50" H (178.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CCC, CE, cURus, SIQ
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMC-48V150W1BL
Related LinksPMC-48V, PMC-48V150W1BL Datasheet, Delta Electronics Distributor
PMC-48V150W1BL Details Description
Related parts for PMC-48V150W1BL
CONN D-SUB SOCKET 6AWG CRMP GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.70K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 64POS datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 35V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 5V 300W 60A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM datasheet.pdf
PLUG 381MM FRONT ENT 2CGREEN datasheet.pdf