Bourns Inc. PMC0603-152
PMC0603-152 picture photo
Mfg. Part Number
PMC0603-152
Manufacturer
Product Category
Ferrite Beads and Chips
Brief Description
FERRITE CHIP 1500OHM 25% 0603SMT
Datasheet Download
PMC0603-152.pdf
Availability of PMC0603-152
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PMC0603-152 Order Process
Ship out your order
Specifications of PMC0603-152
Internal Part NumberEIS-PMC0603-152
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
Standard Package4,000
Category Filters
FamilyFerrite Beads and Chips
SeriesPMC
PackagingTape & Reel (TR)
Impedance @ Frequency1.5 kOhm @ 100MHz
Current Rating50mA
DC Resistance (DCR)1 Ohm Max
Filter TypeDifferential Mode - Single
Package / Case0603 (1608 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Height (Max)0.031" (0.80mm)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMC0603-152
Related LinksPMC06, PMC0603-152 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PMC0603-152 Details Description
Related parts for PMC0603-152
IC ETHERNET SWITCH QUAD 20TSSOP datasheet.pdf
IC INVERTER ULP-A SCHMTT 6MCRPAK datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 600MA 420 MOHM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12 OHM 5% 5W datasheet.pdf
IC LIU E1 QUAD 80TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
MINIFIT TPA RA HDR /FLG 12POS datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 76.8VC SMD datasheet.pdf
RES SMD 150M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf