Sunon PMD1204PQB1-A.(2).U.GN
PMD1204PQB1-A.(2).U.GN picture photo
Mfg. Part Number
PMD1204PQB1-A.(2).U.GN
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 40X28MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
PMD1204PQB1-A.(2).U.GN.pdf
Availability of PMD1204PQB1-A.(2).U.GN
QUANTITY
PMD1204PQB1-A.(2).U.GN Order Process
Ship out your order
Specifications of PMD1204PQB1-A.(2).U.GN
Internal Part NumberEIS-PMD1204PQB1-A.(2).U.GN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Certificate
Standard Package200
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesMagLev®
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 28mm W
Air Flow24.0 CFM (0.680m³/min)
Static Pressure1.340 in H2O (333.8 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise55.5 dB(A)
Power (Watts)8.60W
RPM15000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.720A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMD1204PQB1-A.(2).U.GN
Related LinksPMD1204PQB1, PMD1204PQB1-A.(2).U.GN Datasheet, Sunon Distributor
PMD1204PQB1-A.(2).U.GN Details Description
Related parts for PMD1204PQB1-A.(2).U.GN
CABLE TIE MINI RED 8.0" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SS CLOCK GENERATOR 16-TSSOP datasheet.pdf
IC AMP LNA GAAS MMIC 16QFN datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 5.00MM 15POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-PULL datasheet.pdf
TVS DIODE 18VWM 32.2VC SMCJ datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 INCAN T-3 1/4 BAY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS PIN datasheet.pdf