Sunon PMD1208PTB1-A.(2).GN
PMD1208PTB1-A.(2).GN picture photo
Mfg. Part Number
PMD1208PTB1-A.(2).GN
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
PMD1208PTB1-A.(2).GN.pdf
Availability of PMD1208PTB1-A.(2).GN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PMD1208PTB1-A.(2).GN Order Process
Ship out your order
Specifications of PMD1208PTB1-A.(2).GN
Internal Part NumberEIS-PMD1208PTB1-A.(2).GN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Certificate
PCN Obsolescence/ EOLKD,KDE,GM,PMD Series 25/Nov/2011
Standard Package50
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesMagLev®
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 25mm W
Air Flow60.0 CFM (1.70m³/min)
Static Pressure0.430 in H2O (107.1 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise47 dB(A)
Power (Watts)4.80W
RPM4700 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.400A
Voltage Range6 ~ 13.8VDC
Life Expectancy-
Material - Frame-
Material - Blade-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMD1208PTB1-A.(2).GN
Related LinksPMD1208PTB, PMD1208PTB1-A.(2).GN Datasheet, Sunon Distributor
PMD1208PTB1-A.(2).GN Details Description
Related parts for PMD1208PTB1-A.(2).GN
SENSOR 15PSI AF MV MONO datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Solder datasheet.pdf
IC HIGH SIDE PWR SWITCH PDSO-12 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
120 POS ZERO ENTRY CONN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp 100PC datasheet.pdf
CAP FILM 1100PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 430 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS PCB VERT datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 500MW SOD123 datasheet.pdf