Sunon PMD2406PTVX-A U.GN
PMD2406PTVX-A U.GN picture photo
Mfg. Part Number
PMD2406PTVX-A U.GN
Brief Description
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
PMD2406PTVX-A U.GN.pdf
Availability of PMD2406PTVX-A U.GN
QUANTITY
PMD2406PTVX-A U.GN Order Process
Ship out your order
Specifications of PMD2406PTVX-A U.GN
Internal Part NumberEIS-PMD2406PTVX-A U.GN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Certificate
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesMagLev®
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H x 25mm W
Air Flow36.0 CFM (1.02m³/min)
Static Pressure0.540 in H2O (134.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise44 dB(A)
Power (Watts)3.80W
RPM6900 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.158A
Voltage Range10 ~ 27.6VDC
Life Expectancy-
Material - FramePolybutylene Terephthalate (PBT)
Material - BladePolybutylene Terephthalate (PBT)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMD2406PTVX-A U.GN
Related LinksPMD2406PT, PMD2406PTVX-A U.GN Datasheet, Sunon Distributor
PMD2406PTVX-A U.GN Details Description
Related parts for PMD2406PTVX-A U.GN
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
KIT MICA 2.0PF - 1500PF datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IGBT H-BRIDGE 72A 600V E2PACK datasheet.pdf
RES 22K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS SKT datasheet.pdf
RES 32 OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf