Sunon PMD2408PTB1-A.(2).GN
PMD2408PTB1-A.(2).GN picture photo
Mfg. Part Number
PMD2408PTB1-A.(2).GN
Brief Description
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
PMD2408PTB1-A.(2).GN.pdf
Availability of PMD2408PTB1-A.(2).GN
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PMD2408PTB1-A.(2).GN Order Process
Ship out your order
Specifications of PMD2408PTB1-A.(2).GN
Internal Part NumberEIS-PMD2408PTB1-A.(2).GN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Certificate
PCN Obsolescence/ EOLKD,KDE,GM,PMD Series 25/Nov/2011
Standard Package50
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesMagLev®
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 25mm W
Air Flow60.0 CFM (1.70m³/min)
Static Pressure0.430 in H2O (107.1 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise47 dB(A)
Power (Watts)5.00W
RPM4700 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.210A
Voltage Range10 ~ 27.6VDC
Life Expectancy-
Material - Frame-
Material - Blade-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMD2408PTB1-A.(2).GN
Related LinksPMD2408PTB, PMD2408PTB1-A.(2).GN Datasheet, Sunon Distributor
PMD2408PTB1-A.(2).GN Details Description
Related parts for PMD2408PTB1-A.(2).GN
RES 680K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
QKE HDR SS STR DP WRL datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 16BIT 56BGA datasheet.pdf
CAGE NUT M6 25/PK datasheet.pdf
THERMISTOR 10K OHM GLASS PROBE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 58.5A SO-8FL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OSC VCTCXO 212.5MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
D SUB -REAR RELEASE CONTACTS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf