Sunon PMD4809PMB1-A.(2).GN
PMD4809PMB1-A.(2).GN picture photo
Mfg. Part Number
PMD4809PMB1-A.(2).GN
Brief Description
FAN AXIAL 92X38MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
PMD4809PMB1-A.(2).GN.pdf
Availability of PMD4809PMB1-A.(2).GN
QUANTITY
PMD4809PMB1-A.(2).GN Order Process
Ship out your order
Specifications of PMD4809PMB1-A.(2).GN
Internal Part NumberEIS-PMD4809PMB1-A.(2).GN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Certificate
Standard Package50
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesMagLev®
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionSquare - 92mm L x 92mm H x 38mm W
Air Flow120.2 CFM (3.40m³/min)
Static Pressure0.710 in H2O (176.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise57.6 dB(A)
Power (Watts)11.5W
RPM4900 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.240A
Voltage Range24 ~ 55.2VDC
Life Expectancy-
Material - Frame-
Material - Blade-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMD4809PMB1-A.(2).GN
Related LinksPMD4809PMB, PMD4809PMB1-A.(2).GN Datasheet, Sunon Distributor
PMD4809PMB1-A.(2).GN Details Description
Related parts for PMD4809PMB1-A.(2).GN
CONN EDGECARD 86POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FILTER - EMI/RFI datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CABLE M8 IP69K CABLE 4P ANG 5M datasheet.pdf
POT 1K OHM 1W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
DGTL ISO 6KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
26500 57C 2#12 55#20 P RECP AN datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR SM LC SC YEL datasheet.pdf