TE Connectivity Alcoswitch Switches PMD9P1B10M6RE
PMD9P1B10M6RE picture photo
Mfg. Part Number
PMD9P1B10M6RE
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 0.4VA 20V
Datasheet Download
PMD9P1B10M6RE.pdf
Availability of PMD9P1B10M6RE
QUANTITY
PMD9P1B10M6RE Order Process
Ship out your order
Specifications of PMD9P1B10M6RE
Internal Part NumberEIS-PMD9P1B10M6RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSubminiature Series Switches
TE Conn-AMP & P&B & Alcoswitch - Intelligent Buildings
Standard Package100
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
Series-
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeRound, Plunger, Dual
Color - Actuator/CapBlack
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesProcess Sealed
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life50,000 Cycles
Electrical Life-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMD9P1B10M6RE
Related LinksPMD9P1, PMD9P1B10M6RE Datasheet, TE Connectivity Alcoswitch Switches Distributor
PMD9P1B10M6RE Details Description
Related parts for PMD9P1B10M6RE
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONV DC/DC 48V 20A 5V OUT 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE SERIAL PROGRAMMING datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 18K OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
RES 0.16 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf