KEMET PME271M660KR30
PME271M660KR30 picture photo
Mfg. Part Number
PME271M660KR30
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.6UF 10% 275VAC RADIAL
Datasheet Download
PME271M660KR30.pdf
Availability of PME271M660KR30
QUANTITY
PME271M660KR30 Order Process
Ship out your order
Specifications of PME271M660KR30
Internal Part NumberEIS-PME271M660KR30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package75
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPME271M
PackagingBulk
Capacitance0.6µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC275V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPaper, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.201" L x 0.602" W (30.50mm x 15.30mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PME271M660KR30
Related LinksPME271M, PME271M660KR30 Datasheet, KEMET Distributor
PME271M660KR30 Details Description
Related parts for PME271M660KR30
CONN EDGECARD 50POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 7.78VWM 13.4VC SMD datasheet.pdf
FUSE 150A 500V NON STD FAST datasheet.pdf
RES 340 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 80NH 90A 0.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 35V X5R 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD80 datasheet.pdf