NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PMEG045V100EPDAZ
PMEG045V100EPDAZ picture photo
Mfg. Part Number
PMEG045V100EPDAZ
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 45V 10A CFP15
Datasheet Download
PMEG045V100EPDAZ.pdf
Availability of PMEG045V100EPDAZ
QUANTITY
PMEG045V100EPDAZ Order Process
Ship out your order
Specifications of PMEG045V100EPDAZ
Internal Part NumberEIS-PMEG045V100EPDAZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)45V
Current - Average Rectified (Io)10A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If490mV @ 10A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)37ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 10V
Capacitance @ Vr, F1190pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3-SMD, Flat Leads
Supplier Device PackageCFP15
Operating Temperature - Junction175°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMEG045V100EPDAZ
PMEG045V100EPDAZ Details Description
Related parts for PMEG045V100EPDAZ
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
EJECTOR LATCHES BLK LONG W/PINS datasheet.pdf
CONN SPLIT PIN 13-15AWG GOLD datasheet.pdf
RES 213 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FFC 0.5 TYPE D 25 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
CAP MICA 50PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
350 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
CONN HDR 7POS 2.54MM datasheet.pdf