NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PMEG3002ESFYL
PMEG3002ESFYL picture photo
Mfg. Part Number
PMEG3002ESFYL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 30V 0.2A SOD962
Datasheet Download
PMEG3002ESFYL.pdf
Availability of PMEG3002ESFYL
QUANTITY
PMEG3002ESFYL Order Process
Ship out your order
Specifications of PMEG3002ESFYL
Internal Part NumberEIS-PMEG3002ESFYL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io)200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If535mV @ 200mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)1.42ns
Current - Reverse Leakage @ Vr9µA @ 30V
Capacitance @ Vr, F21pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-XFDFN
Supplier Device PackageDSN0603-2
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMEG3002ESFYL
PMEG3002ESFYL Details Description
Related parts for PMEG3002ESFYL
Connector Header 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf
36 MODIV HSG COMP SR .100CL datasheet.pdf
RACK AND PANEL RCPT 313POS datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 1% BEAD datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 30MA 1.05 OHM datasheet.pdf
GT 3C 2#12 1#16 SKT PLUG datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 2-6PF 100V SMD datasheet.pdf