NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PMEG4002ELD,315
PMEG4002ELD,315 picture photo
Mfg. Part Number
PMEG4002ELD,315
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOD882D
Datasheet Download
PMEG4002ELD,315.pdf
Availability of PMEG4002ELD,315
QUANTITY
PMEG4002ELD,315 Order Process
Ship out your order
Specifications of PMEG4002ELD,315
Internal Part NumberEIS-PMEG4002ELD,315
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
Leadframe Material Update 20/Mar/2014
Standard Package10,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 200mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)4ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F20pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-882D
Supplier Device PackageSOD882D
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMEG4002ELD,315
PMEG4002ELD,315 Details Description
Related parts for PMEG4002ELD,315
PHOTODIODE BLUE PVC 42.4MM SQ datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES MULT OHM 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 49VFBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
IC FPGA 696 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf