NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PMEG4005AEA,115
PMEG4005AEA,115 picture photo
Mfg. Part Number
PMEG4005AEA,115
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOD323
Datasheet Download
PMEG4005AEA,115.pdf
Availability of PMEG4005AEA,115
QUANTITY
PMEG4005AEA,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PMEG4005AEA,115
Internal Part NumberEIS-PMEG4005AEA,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationResin Hardener 02/Jul/2013
Copper Bond Wire 26/Oct/2013
Copper Bond Wire 14/Dec/2013
PCN PackagingLighter Reels 02/Jan/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)500mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If470mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F50pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-76, SOD-323
Supplier Device PackageSOD-323
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMEG4005AEA,115
PMEG4005AEA,115 Details Description
Related parts for PMEG4005AEA,115
IC DRVR/RCVR MULTCH RS232 20SOIC datasheet.pdf
SOCKET TORX T8 1.50" datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ETHERNET CTRLR SGL 128VTQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 9A TO220 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 3W datasheet.pdf