NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PMEG4005AESFYL
PMEG4005AESFYL picture photo
Mfg. Part Number
PMEG4005AESFYL
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 0.5A SOD962
Datasheet Download
PMEG4005AESFYL.pdf
Availability of PMEG4005AESFYL
QUANTITY
PMEG4005AESFYL Order Process
Ship out your order
Specifications of PMEG4005AESFYL
Internal Part NumberEIS-PMEG4005AESFYL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If820mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)1.25ns
Current - Reverse Leakage @ Vr80µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F18pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-XFDFN
Supplier Device PackageDSN0603-2
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMEG4005AESFYL
PMEG4005AESFYL Details Description
Related parts for PMEG4005AESFYL
RES SMD 1.6K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1A DPAK datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 12COND 22AWG GRY SHLD 500' datasheet.pdf
KRIMPING DIE HHL-L-780-E1 datasheet.pdf
BIT SET ASSORT W/BELT PACK 10PC datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
ASSY, PLUG, 6POS, AS16, VO, KEYA datasheet.pdf