NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PMEG4005ESFYL
PMEG4005ESFYL picture photo
Mfg. Part Number
PMEG4005ESFYL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 0.5A SOD962
Datasheet Download
PMEG4005ESFYL.pdf
Availability of PMEG4005ESFYL
QUANTITY
PMEG4005ESFYL Order Process
Ship out your order
Specifications of PMEG4005ESFYL
Internal Part NumberEIS-PMEG4005ESFYL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If880mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)1.28ns
Current - Reverse Leakage @ Vr6.5µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F17pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-XFDFN
Supplier Device PackageDSN0603-2
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMEG4005ESFYL
PMEG4005ESFYL Details Description
Related parts for PMEG4005ESFYL
Connector Header 35 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.4KV 350A DO205 datasheet.pdf
RES 4 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HNDLMP 26W120V50/60HZ 50'16-3CD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf
BG STTSHLD MTL-IN 9''X12'' 100EA datasheet.pdf
DIODE 1A 50V 50NS DO-214AC datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 3.5A 52.9 MOHM SMD datasheet.pdf