NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PMEG4005ESFYL
PMEG4005ESFYL picture photo
Mfg. Part Number
PMEG4005ESFYL
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 40V 0.5A SOD962
Datasheet Download
PMEG4005ESFYL.pdf
Availability of PMEG4005ESFYL
QUANTITY
PMEG4005ESFYL Order Process
Ship out your order
Specifications of PMEG4005ESFYL
Internal Part NumberEIS-PMEG4005ESFYL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)500mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If880mV @ 500mA
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)1.28ns
Current - Reverse Leakage @ Vr6.5µA @ 40V
Capacitance @ Vr, F17pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-XFDFN
Supplier Device PackageDSN0603-2
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMEG4005ESFYL
PMEG4005ESFYL Details Description
Related parts for PMEG4005ESFYL
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .125 DIP 56POS datasheet.pdf
CAP CER 36PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC datasheet.pdf
CAP FILM 62NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf