NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PMEG6002ELDYL
PMEG6002ELDYL picture photo
Mfg. Part Number
PMEG6002ELDYL
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60V 200MA SOD882D
Datasheet Download
PMEG6002ELDYL.pdf
Availability of PMEG6002ELDYL
QUANTITY
PMEG6002ELDYL Order Process
Ship out your order
Specifications of PMEG6002ELDYL
Internal Part NumberEIS-PMEG6002ELDYL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 200mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)4.5ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 60V
Capacitance @ Vr, F20pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-882D
Supplier Device PackageSOD882D
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMEG6002ELDYL
PMEG6002ELDYL Details Description
Related parts for PMEG6002ELDYL
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 2POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 90K OHM 2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 24.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Crystal 15.3600MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
HEATSINK FOR 40MM BGA datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 3A datasheet.pdf