NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PMEG6002ELDYL
PMEG6002ELDYL picture photo
Mfg. Part Number
PMEG6002ELDYL
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE SCHOTTKY 60V 200MA SOD882D
Datasheet Download
PMEG6002ELDYL.pdf
Availability of PMEG6002ELDYL
QUANTITY
PMEG6002ELDYL Order Process
Ship out your order
Specifications of PMEG6002ELDYL
Internal Part NumberEIS-PMEG6002ELDYL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 200mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)4.5ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 60V
Capacitance @ Vr, F20pF @ 1V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-882D
Supplier Device PackageSOD882D
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMEG6002ELDYL
PMEG6002ELDYL Details Description
Related parts for PMEG6002ELDYL
CONN PLUG 55POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE RA SKT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.4V 0.2A 4X2SON datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 10COND TWIST-PAIR 100' datasheet.pdf
FIXED IND 59NH 1A 200 MOHM SMD datasheet.pdf