NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PMF250XN,115
PMF250XN,115 picture photo
Mfg. Part Number
PMF250XN,115
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET N-CH 30V 0.9A SOT323
Datasheet Download
PMF250XN,115.pdf
Availability of PMF250XN,115
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PMF250XN,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PMF250XN,115
Internal Part NumberEIS-PMF250XN,115
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Jul/2014
MCU Dip Supply Situation 12/May/2015
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET N-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C900mA (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs300 mOhm @ 900mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id1.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs1.1nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds50pF @ 15V
Power - Max275mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-70, SOT-323
Supplier Device PackageSOT-323
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMF250XN,115
PMF250XN,115 Details Description
Related parts for PMF250XN,115
IC BUS TXRX LVTTL-GTLP 20-SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 8POS BK datasheet.pdf
CONN RECPT 5POS .100 22-26 15AU datasheet.pdf
RIBBON BLACK RESIN FOR LS6 PRNTR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
TVS DIODE 3VWM 8SOIC datasheet.pdf
OSC XO 210.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LEAD ALLIG-BANANA SOCKET RED 18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf