| Internal Part Number | EIS-PMGD370XN,115 | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 05/Jul/2015 | |
| PCN Design/Specification | Resin Hardener 02/Jul/2013 | |
| PCN Packaging | Lighter Reels 02/Jan/2014 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Arrays | |
| Series | TrenchMOS™ | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| FET Type | 2 N-Channel (Dual) | |
| FET Feature | Logic Level Gate | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 30V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 740mA | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 440 mOhm @ 200mA, 4.5V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1.5V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 650nC @ 4.5V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 37pF @ 25V | |
| Power - Max | 410mW | |