Rohm Semiconductor PMR100HZPFU7L00
PMR100HZPFU7L00 picture photo
Mfg. Part Number
PMR100HZPFU7L00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.007 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
PMR100HZPFU7L00.pdf
Availability of PMR100HZPFU7L00
QUANTITY
PMR100HZPFU7L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PMR100HZPFU7L00
Internal Part NumberEIS-PMR100HZPFU7L00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Low Ohmic Resistors
Featured ProductPMR Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPMR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.007
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.67mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMR100HZPFU7L00
Related LinksPMR100H, PMR100HZPFU7L00 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
PMR100HZPFU7L00 Details Description
Related parts for PMR100HZPFU7L00
DIODE PIN 30V 100MA SOD523 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 210MA 2.3 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 22POS HL LOW P datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC datasheet.pdf