Rohm Semiconductor PMR100HZPFU8L00
PMR100HZPFU8L00 picture photo
Mfg. Part Number
PMR100HZPFU8L00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.008 OHM 1% 2W 2512
Datasheet Download
PMR100HZPFU8L00.pdf
Availability of PMR100HZPFU8L00
QUANTITY
PMR100HZPFU8L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PMR100HZPFU8L00
Internal Part NumberEIS-PMR100HZPFU8L00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesResistor Products Overview
Low Ohmic Resistors
Featured ProductPMR Series Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPMR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.008
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.67mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMR100HZPFU8L00
Related LinksPMR100H, PMR100HZPFU8L00 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
PMR100HZPFU8L00 Details Description
Related parts for PMR100HZPFU8L00
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT 16A HINGE LEVER datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 2048X18 10NS 64QFP datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .80MM R/A SMD datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf