Rohm Semiconductor PMR100HZPJU6L0
PMR100HZPJU6L0 picture photo
Mfg. Part Number
PMR100HZPJU6L0
Brief Description
RES SMD 0.006 OHM 5% 2W 2512
Datasheet Download
PMR100HZPJU6L0.pdf
Availability of PMR100HZPJU6L0
QUANTITY
PMR100HZPJU6L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of PMR100HZPJU6L0
Internal Part NumberEIS-PMR100HZPJU6L0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.006
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512 (6432 Metric)
Size / Dimension0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.67mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMR100HZPJU6L0
Related LinksPMR100H, PMR100HZPJU6L0 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
PMR100HZPJU6L0 Details Description
Related parts for PMR100HZPJU6L0
CONN HEADER .100 DUAL R/A 58POS datasheet.pdf
HOLDER BATTERY COIN 12MM DIA SMD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL DB37 PLASTIC datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 15MA 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IGBT MOD SGL 1200V 600A A SER datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 209FBGA datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
SCD-THR 3.81/12/90G 1.5SN BK datasheet.pdf
RES SMD 0.91 OHM 5% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf