Delta Electronics PMT-12V50W1AA
PMT-12V50W1AA picture photo
Mfg. Part Number
PMT-12V50W1AA
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 50W
Datasheet Download
PMT-12V50W1AA.pdf
Availability of PMT-12V50W1AA
QUANTITY
PMT-12V50W1AA Order Process
Ship out your order
Specifications of PMT-12V50W1AA
Internal Part NumberEIS-PMT-12V50W1AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPMx-xxVxxW1A CB Test Cert
PMx-xxVxxW1A EC Declaration of Conformity
PMx-xxVxxW1A TUV Cert
Standard Power Supplies UL Cert
Featured ProductPower Management Solutions
PMT Series Panel Mount Power Supplies
3D ModelPMx-12V50W1Ax.stp
2D DrawingPMx-12V50W1Ax.dxf
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesPMT
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts)50W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency83%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.86" L x 3.82" W x 1.50" H (98.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CCC, CE, cURus, TUVgs
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMT-12V50W1AA
Related LinksPMT-12, PMT-12V50W1AA Datasheet, Delta Electronics Distributor
PMT-12V50W1AA Details Description
Related parts for PMT-12V50W1AA
RES SMD 1.47K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 20% 760VDC RAD datasheet.pdf
IC POT DPP NV 32TAP U/D 8TSSOP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV X7S 1206 datasheet.pdf
TRANSMITTER 12CH PAR PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.002UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf