Littelfuse PMT6600MS
PMT6600MS picture photo
Mfg. Part Number
PMT6600MS
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 600V 5KA
Datasheet Download
PMT6600MS.pdf
Availability of PMT6600MS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PMT6600MS Order Process
Ship out your order
Specifications of PMT6600MS
Internal Part NumberEIS-PMT6600MS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesPMT6 MS
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - DC Spark Over (Nom)600V
Impulse Discharge Current (8/20µs)5000A (5kA)
Tolerance-
Number of Poles3
Fail ShortNo
Mounting TypeUser Defined
Package / CaseCylinder No Lead, 3 Terminal
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMT6600MS
Related LinksPMT6, PMT6600MS Datasheet, Littelfuse Distributor
PMT6600MS Details Description
Related parts for PMT6600MS
BOARD EVALUATION FOR ADC1175 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 511K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 11A 10 MOHM SMD datasheet.pdf