Littelfuse PMT835004
PMT835004 picture photo
Mfg. Part Number
PMT835004
Manufacturer
Product Category
Gas Discharge Tube Arresters (GDT)
Brief Description
GDT 350V 20KA THROUGH HOLE
Datasheet Download
PMT835004.pdf
Availability of PMT835004
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PMT835004 Order Process
Ship out your order
Specifications of PMT835004
Internal Part NumberEIS-PMT835004
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyGas Discharge Tube Arresters (GDT)
SeriesPMT8
PackagingTray
Voltage - DC Spark Over (Nom)350V
Impulse Discharge Current (8/20µs)20000A (20kA)
Tolerance-
Number of Poles3
Fail ShortNo
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial Cylinder, 3 Lead (Radial Bend)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMT835004
Related LinksPMT8, PMT835004 Datasheet, Littelfuse Distributor
PMT835004 Details Description
Related parts for PMT835004
MOD PWR ENTRY SW SNAP 2.5MM PNL datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 64POS VERT PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BLACK datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 20% 2917 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW SOD80 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2.5A LGA datasheet.pdf