NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PMV48XPAR
PMV48XPAR picture photo
Mfg. Part Number
PMV48XPAR
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 20V 3.5A SOT23
Datasheet Download
PMV48XPAR.pdf
Availability of PMV48XPAR
QUANTITY
PMV48XPAR Order Process
Ship out your order
Specifications of PMV48XPAR
Internal Part NumberEIS-PMV48XPAR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C3.5A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs55 mOhm @ 2.4A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id1.25V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs11nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1000pF @ 10V
Power - Max510mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageTO-236AB (SOT23)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMV48XPAR
Related LinksPMV4, PMV48XPAR Datasheet, NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. Distributor
PMV48XPAR Details Description
Related parts for PMV48XPAR
RES SMD 390K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V 42A TO-263 datasheet.pdf
ENCODER KIT 2CH 500 CPR 3MM datasheet.pdf
CAP CER 590PF 30KV N4700 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
FAN BLOWER 120X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
FIXED IND 1.4UH 3.5A 27.5 MOHM datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN SPRING TARGET SGL R/A 52POS datasheet.pdf