NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PMXB120EPE
PMXB120EPE picture photo
Mfg. Part Number
PMXB120EPE
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 30V 2.4A 3DFN
Datasheet Download
PMXB120EPE.pdf
Availability of PMXB120EPE
QUANTITY
PMXB120EPE Order Process
Ship out your order
Specifications of PMXB120EPE
Internal Part NumberEIS-PMXB120EPE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductDFN1010 Transistors in a 1.1 mm² Leadless Plastic Package
Standard Package5,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C2.4A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs120 mOhm @ 2.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs11nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds309pF @ 15V
Power - Max400mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3-XDFN Exposed Pad
Supplier Device PackageDFN1010D-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PMXB120EPE
PMXB120EPE Details Description
Related parts for PMXB120EPE
10/100 BASE-T LAN MAG QUAD TRANS datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 10.16MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
DG ISO 2.5KV RS422/RS485 16SOIC datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CBL 30POS .5MM JMPR TYPE A .152M datasheet.pdf
SL 3.50/17/90G 3.2 SN BK BX datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES 1.02M OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf